e-gépész online szaklap

Gázkészülék-cserék javasolt egyszerűsített eljárása

2013. február 1. | Varga Tamás, FŐGÁZ Földgázelosztási Kft. | |  16 |

A Budapesti Épületgépész Szakcsoport január 17-ei szaknapja fórumán rengeteg kérdést intéztek a FŐGÁZ csoportvezetőjéhez. Az alábbiakban előadásának vázlatos anyaga olvasható, és Varga Tamás várja a kérdéseket is.

Készülékcsere folyamata:

Egyszerűsített készülékcsere folyamata:

Törvényi és rendeleti háttér

2008. évi törvény a földgázellátásról
89. § (3) bekezdése:… Az elkészült gázszerelést a földgázelosztó vagy megbízottja az üzembe helyezés előtt köteles - az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók esetében díjmentesen - műszaki-biztonsági szempontból ellenőrizni…

19/2009. (I. 30.) Korm. rendelet a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény rendelkezéseinek végrehajtásáról
1. számú melléklet a 19/2009. (I. 30.) Korm. rendelethez
Földgázelosztási Szabályzat
5. Létesítés, tervezés és tervfelülvizsgálat
…5.2. A csatlakozóvezeték és felhasználói berendezés készítése, átalakítása esetén kiviteli tervet kell készíteni, kivéve, ha a gáz csatlakozó vezetékekre és fogyasztói berendezésekre vonatkozó műszaki-biztonsági előírásokról szóló miniszteri rendelet eltérően rendelkezik. A kiviteli tervet a földgázelosztó felülvizsgálja…

19/2009. (I. 30.) Korm. rendelet a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény rendelkezéseinek végrehajtásáról
1. számú melléklet a 19/2009. (I. 30.) Korm. rendelethez
Földgázelosztási Szabályzat
6. Műszaki-biztonsági ellenőrzés
…6.7.375 A gázfogyasztó készüléknek a gáz csatlakozó vezetékekre és fogyasztói berendezésekre vonatkozó műszaki-biztonsági előírásokról szóló miniszteri rendelet szerinti egyszerűsített cseréjét a földgázelosztó jogosult ellenőrizni. Az ellenőrzés időpontjáról a földgázelosztó az ellenőrzés napját megelőzően legalább 15 nappal köteles értesíteni a felhasználót és a kivitelezőt. Az ellenőrzésen a kivitelező köteles megjelenni…

375Beiktatta: 245/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet 14. §, 8. melléklet 2. Hatályos: 2012. IX. 8-tól.

??? Műszaki- biztonsági előírásokról szoló miniszteri rendelet ???
xxx. számú melléklete: GMBSZ 2012

Szemelvények a GMBSZ 2012-ből:

4.2.4.1. A készülékek elhelyezésére vonatkozó általános előírások:
…Már üzemelő, a helyiség légterétől nem független üzemű „B” típusú gazfogyasztó készülék helyére lakóépületek, lakások, és kommunális épületek huzamos emberi tartózkodásra szolgáló helyiségeiben és az azokkal légtér-összeköttetésben lévő mellékhelyiségeiben „B” típusú gazfogyasztó készülék kizárólag az 5.3. pont szerinti egyszerűsített készülékcserével építhető be.

5.1. Általános kivitelezési követelmények

5.1.1. A kivitelezővel szemben támasztott követelmények
Kivitelezni csak kivitelezői jogosultság birtokában szabad.
Jogszabályban [191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről] meghatározott esetekben a kivitelezőnek építési naplót kell vezetnie.
A kivitelezést a földgázelosztó által műszaki- biztonsági szempontokból felülvizsgált es kivitelezésre alkalmasnak minősített tervdokumentáció alapján kell végezni. Kivételt képez az 5.3. pont szerinti „egyszerűsített készülékcsere”, amelyet a területileg illetékes földgázelosztóval vagy pébégáz fogyasztó készülék eseten a pébégáz-forgalmazóval előzetesen létrejött megállapodás alapján feljogosított, a gazszerelők közhitelű hatósági nyilvántartásában [30/2009. (XI. 26.) a gázszerelők engedélyezéséről és nyilvántartásáról] is szereplő gazszerelő végezhet.

5.1.1.1. A kivitelező felelőssége
A kivitelező köteles a tőle elvárható legmagasabb szakmai színvonalon a vonatkozó jogszabályokban előírtak betartásával, valamint a felhasználó jogos igényeinek figyelembevételével végezni munkáját.
A kivitelező a gazszerelési és gazfogyasztó készülékcsere munkáját csak az arra vonatkozó jogosultságok birtokában végezheti. Azok hiányában végzett munka jogszerűtlen munkavégzésnek minősül, amelyért a kivitelező felelősséggel tartozik.
A kivitelező köteles a szerelési munkát – az egyszerűsített készülékcsere esetének kivételével – a földgázelosztó vagy a pébégázforgalmazó által kivitelezésre alkalmasnak minősített kiviteli terv szerint elvegezni. Attól kizárólag a tervező előzetesen dokumentált hozzájárulásával terhet el.
Az a gazszerelő, aki az egyszerűsített készülékcserét – külön, a készülék cserére vonatkozó külön megállapodás szerint – végzi, a készülékcserével járó munkája mellett (a kiviteli terv hiányára tekintettel) felelős:
– az új gázfogyasztó készüléknek a meglevő fűtési es/vagy használati melegvíz rendszerhez, valamint az égéstermék elvezető berendezéshez való szakszerű illesztéséért (amennyiben végzettsége es szakképesítése szerint szükséges és indokolt, arra jogosult tervező/szakértő [104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól] bevonásáért);
– a kivitelezéshez és az üzemeltetéshez szükséges engedélyek, nyilatkozatok, tanúsítványok és egyéb dokumentumok meglétének ellenőrzéséért;
– a felhasználó biztonságos üzemeltetéssel kapcsolatos kötelezettségeiről történő szakszerű tájékoztatásáért;
– a kivitelezési munka műszaki biztonsági ellenőrzéséért (a területileg illetékes földgázelosztó illetve pébégáz készülékek eseten a pébégázforgalmazó feljogosítása alapján);
– a megtörtént gázkészülék cseréről a 7.7. szakasz szerint szerelési nyilatkozat és bejelentő lap kiállításáért, továbbá a földgázelosztóhoz vagy pébégáz forgalmazóhoz a munka elvégzését követő 2 napon belül történő – dokumentált – átadásáért;
– a gázfogyasztó készülékbe, annak tartozékaiba beépített szerelvények, tartozékok és a gázfogyasztó készülék megfelelőségét igazoló dokumentumok másolatainak – amelyeknek egy példányát a készülék üzemeltetőjének ad át – 10 évig történő megőrzéséért.

5. 3. Egyszerűsített készülékcsere
Meglévő gázfogyasztó készülék cseréje egyszerűsített eljárással az alábbi feltételek egyidejű fennállása esetében végezhető:
a) az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű,
b) az új készülék hőterhelése nem nagyobb a meglevő készülék hőterhelésénél,
c)a készülékcsere nem jár a fogyasztói gázvezeték cseréjével, átalakításával,
d) az új készülék besorolása:
da) megegyezik a meglévő készülék besorolásával, a készülék elhelyezése a létesítéskor érvényes műszaki biztonsági feltételeknek változatlanul megfelel, továbbá kéménybe kötött készülék esetén az új gázfogyasztó készülék csak olyan egyedi, önálló égéstermék elvezető berendezésbe csatlakozik, ami megfelel az új gázfogyasztó készülék gyártója által előirt követelményeknek. A kéményseprő-ipari közszolgáltató megfelelő minősítésű szakvéleménye rendelkezésre áll arról az égéstermék elvezető rendszerről, amelyhez az új készülék csatlakozik, vagy
db) ha az új készüléket kizárólag a készülék részeként tanúsított égéstermék elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer elemeivel, a készülék gyártójának utasítása alapján szerelik, és a helyiséglevegőtől független üzemmódban helyezik üzembe.

Földgázelosztói MIR által feljogosított kivitelező,
Mestervizsga és műszaki- biztonsági felülvizsgálói jogosultság,
„B” típusú készülékek esetén 4.2.4.1. c pont szerint,
Tömörségi vizsgálat haszongázzal, egyszerű szívárgás ellenőrzéssel végezhető,
Egyszerűsített készülék csere utáni műszaki- biztonsági ellenőrzést a kivitelező végzi, dokumentálja és megküldi a földgázelosztónak.

Egyszerűsített készülékcsere feltételei:

Egyszerűsített készülékcsere SWOT:

Hozzászólások

A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie.


Zoárd | 2013. máj. 7.

Kedves Béla! A váltószelep nem gázra, hanem a fűtési víz HMV tároló csőkígyójába, vagy a fűtési rendszerbe küldésére került beépítésre. Régen sok olyan, csak fűtő készülék volt, amihez külön kellett az indirekt fűtésű HMV tárolót beépíteni. Az árarányt csak azért említettem, mert ami a készüléken kívül szerelvény volt, az 18 eFt, amit pedig a készülékbe raktak az csak 5 eFt. Valóban a magyar piacra kevés gyértó fog mágnes-szelepet beépíteni, de ha a magyar gyártók megteszik, akkor jelenetős előnyt fognak élvezni a többiekkel szemben. A fenti példa pedig csak arról szólt, hogy ami a gázszerelőnek 17, vagy 21 eFt-ba fáj, azt a gyártó be fogja szerezni 3-5 eFt.


Lakatos béla | 2013. máj. 6.

Kedves Zoárd! Sajnos a tűzhely gyártó a kicsiny magyarországi piacért aligha fog terméket váltani. Az említett váltószelep bizonyára nem rendelkezik földgáz közegre való engedéllel, én a piacon a legolcsóbbat 21000 Ft-ért találtam. De ki vizsgálja a mágnesszelep okozta csattogás miatti lakhatóságot, pl. egy társasházban? Mi fog történni a meglévő kéményes készülékkel nyílászáró csere esetén az új GMBSZ alapján? A 2-es higítólevegő feltétel miatt alig lesz jó kémény, lehet mindent kicserélni. Lakatos Béla tervező


Zoárd | 2013. máj. 6.

Már is belefutottam egy gáztűzhely engedélyezésbe, családi háznál, ahol elvárás az új GMBSz szerinti reteszelt szellőzés. Ezt egyelőre csak úgy lehet megoldani, hogy áramkimaradásra záródó mágnes szelepet tervezünk be. A legolcsóbb szelep, amit találtam, 17 eFt és bűn ronda, semmi keresnivalója egy elegáns konyhában. Lehet, hogy idővel észbe kapnak a tűzhely gyártól és beépítenek egy mágnes szelepet, ami nekik a töredékébe fog kerülni. Érdekes tapasztalatom volt a fűtési hálózatba építhető váltó szelepekkel, évekkel ezelőtt. A piacon nem találtam 18 eFt-nál olcsóbb váltó szelepet. Aztán gondoltam egyet. Minden kombi cirkóban van ilyen és kerestem egy céget, aki a kombi cirkókhoz alkatrészként szállítja be a váltó szelepet. Legnagyobb döbbenetemre, mindössze 5 eFt-ba került és ugyan azt tudta, mint a 18 eFt-os!


Lakatos béla | 2013. máj. 6.

Érdeklődve olvasom az előttem hozzászólók véleményét, a felmerült problémákat a következőkkel egészíteném ki. Rendeletként hatályba lépett a GMBSZ utolsó kiadása. Sajnos a rendelet számos olyan előírást tartalmaz, amely vagy megoldhatatlan vagy rendkívül nagy anyagi megterhelést jelent a fogyasztónak, véleményem szerint teljesen indokolatlanul. Szükségesnek tartanám a hozzáértők részéről először egy vitafórumot indítani,majd a rendelet módosítását kezdeményezni, mielőtt teljesen lehetetlenné válik a helyzet. Ennek eredményeként a feketeszerelések száma viszont rohamosan nő. Lakatos Béla tervező


Zoárd | 2013. ápr. 30.

Hát igen. Úgy tűnik, fontosabb a következő választás megnyerése, mint egy ésszerű, hosszú távú energiapolitika mentén haladni, ami az elején bizonyára fájdalmasabb, mint a rezsicsökkentés.


Fázmán József | 2013. ápr. 29.

A rezsicsökkentés a lényeg, nagy az esély, hogy az ilyen finomságokra most sem jut idő és figyelem. FJ


Zoárd | 2013. ápr. 29.

Kedves Thot Zoltán! Elvileg igazad van. Gyakorlatilag mindenki tudja mit ér az éves kémény felülvizsgálat – sajnos nem sokat és akkor igen finoman fogalmaztam-, ezért kérik készülék cserénél a kémény vizsgálatot. Lehet ezzel álló vizet kavarok fel, de az egész kéményseprési rendszer megérdemli, hogy felkavarják az álló vizet. A kémény ellenőrzések rendjét éppen ideje lenne alaposan felülvizsgálni. Ha a jogalkotó a díjakhoz hozzá akar nyúlni, akkor éppen ideje lenne a többi felesleges beidegződést is kiirtani! Az évi egyszeri kémény ellenőrzés egy teljesen más világban alakult ki. Akkor, amikor még mindenki szilárd tüzelést használt, a kémények egy év alatt is jelentősen be tudtak kormozódni – be is kormozódtak-, állaguk egy év alatt is jelentősen romolhatott. A legtöbb gázkészülék kéményét szerintem eleve felesleges évente felülvizsgálni. Egy személygépkocsit kétévente - az elején háromévente - kell vizsgára vinni! Egy gázkészülék felülvizsgálati ideje jogszabály szerint öt év, igaz évente illene szervizelni. Abszurd, hogy egy kondenzációs kazán kéményét évente ellenőrizzék. Ráadásul, ha a kondenzációs kéményt a szemrevételezésen felül is ellenőrizni akarják, akkor az, sokkal drágább lesz, mint a hagyományos kémények ellenőrzése, a végén pedig oda juthatunk, hogy amit megspóroltunk az energián azt odaadjuk a kéményseprésre. Szóval ebben is rendet kéne tenni. Kategorizálni kellene a kéményeket és a szerint kellene a felülvizsgálati időt és a felülvizsgálatnál elvégzendő feladatokat előírni.


Thot Zoltán | 2013. ápr. 27.

Üdv Mesterek!:) Nem elég kéményeseprőéktől az éves felülvizsgálat az egyszerűsített gáztervhez? Ha egy álló Éti 20 kéményes kazánt szeretnék egy Termo amica PAB 4 eco kéményes kombi álló gázkazánra cserélni,ez megoldható egyszerűsített átadással? a gázrendszer nem változik,kémény furánnal bélelt,pincében van,és van légbeszívó is..


Fázmán József | 2013. febr. 9.

Az új GMBSZ, az az alapján született szolgáltatói technológiai utasítások, a minőségbiztosítás álcájával megvalósítani kívánó, tervezést egységesíteni célul kitűző törekvések egyrészt inkorrektek a tervező társadalom független részével szemben, másrészt hosszú távon eleve kudarcra is vannak ítélve a mérnöki tudásban, tapasztalatban nem bízó, a tervezési munkát az egészségesnél jóval mélyebben szabályozni szándékozó előírásrendszer miatt. Egy tervezési feladatra szinte végtelen számú jó megoldás létezik. Ne csináljunk már a tervező mérnökökből "gáztervgyártó" rabszolgákat, ne öljük meg a mérnöki kreativititást, mert az felbecsülhetetlen érték! Ha az egész ország területén ugyanolyan küllemű és tartalmú terv a cél, akkor ahhoz elég EGY azaz egy tervező is. Az engedélyezés során lassan már a kötőszavak is bírálat tárgyát képezik. Az illetékesek jól tennék, ha mélyen elgondolgodnának! Meggyőződésem, hogy ez az út nem a jó irányba vezet! Túlszobályozzuk a gáz tervezést, ugyanakkor ugyanilyen, ha nem nagyobb veszélyességű épületgépészeti területeken (pl. hűtés, klíma, légtechnika) elnézzük, hogy tízmilliós beruházások valósuljanak meg tervezői közreműködés és érdemi ellenőrzés nélkül. FJ


Fázmán József | 2013. febr. 6.

Az épületgépészet egy viszonylag jól definiálható szakma, az egyes részterületeken ugyanakkor jól megfigyelhető, a piac és a technikai fejlődés által is felerősített specializálódási tendenciávakkal. Igaz, hogy még az átkosban, de épületgépész ágazaton diplomáztam. Nem szakmaibeli tette fel nekem egyszer a kérdést: épületgépész tervező vagy 27 éve, miért kell neked ehhez ennyi jogosultság? Én is megkérdezem: miért? FJ


| 2013. febr. 6.

MÉRNőKI DIPLOMA GYENGÉBB A MESTERVIZSGÁNAL? Részemről erősen vitatnám, és mérnökként felháborodásomnak adok hangot, hogy a FőGÁZ az egyszerűsített készülékcserénél megkérdőjelezi a mérnöki végzettséggel rendelkező gázszerelők regisztrált gázszerelői papírjának használhatóságát. Erre semmilyen jogalapja nincs tudtommal. Ha valaki regisztrált gázszerelő, akkor jogosult a gázszerelési munkák elvégzésére, ha nem az, akkor nem. Nem értem, hogy veszi a FőGÁZ a bátorságot, hogy meghatározza – bár nincs kimondva, de ezt jelenti – az egyszerűsített készülékcserét csak olyan reg. gászerelő végezhet, aki gázszerelő igazolványát úgy kérte meg, hogy mestervizsgát tett, és nem szakvizsgát meg mérnöki oklevelet szerzett. Tehát az utóbbi szerintük „fabatkát sem ér”. (A fenti folyamatábrán ellenben mi szerepel? A készülékcsere elvégzése esetén: javaslat tervezővel, szekértővel való egyeztetésre.) Ha a FőGÁZ-nak nem tetszik a rendszer, hogy milyen feltételek mellett lehet valaki regisztrált gázszerelő, egyeztesse azt az illetékes szakmai szerveknél, - bár, ebben az esetben kötve hiszem, hogy igaza lenne – és változtassák meg, de ilyen jellegű diszkriminációt felháborítónak tartok! A kamarai, és a regisztrált gázszerelői előírásokon túl, hogy minden gázszolgáltató, kiskirályságként még saját minősítési rendszereket működtessen, az is nonszensz. Nem kis visszaélésre, és korrupcióra, belső piac védelmére ad, ill. adhat mindez lehetőséget.


| 2013. febr. 6.

Kedves Kollégák! Zoárd által jól modellezett probléma megoldását, ismét a gyakorlat elfogadása, és némi finomítás mellett jogszabályba illesztése tudja meghozni. Annak a példájára, mikor először füvesítenek egy területet, majd a kijárt részeken készülnek el a járdák. Nem pedig minél durvább, és drágább kerítésekkel próbálják a járó-kelőket távol tartani, attól, hogy számukra legcélszerűbb útvonalat válaszva letérjenek a rájuk erőszakolt útvoanlakról, és a burkolt felületekről.


Zoárd | 2013. febr. 6.

Egyszerűsített eljárásból már megint kifelejtették a Tervezőt. Másik sarokkő a mínősített regisztrált kivitelező téma. Ki dönt, mennyit kell majd a regisztálásért perkálni, stb. A FőGÁZ egyszer elkezdte, hogy minősítik a gáztervezőket. Hát mit ne mondjak. Szerintem felejtsük el a témát, mert egyébként a minősítések többsége, ha nyílvánosságra kerül, akkor a jóhírnév megésrtése miatti perek sorozatát lehetne elindítani.


Zoárd | 2013. febr. 6.

Gábor már megint fején találtad a szöget! Mindettől függetlenül a következő gyakorlat működik, bár lehet, nem szabadna leírni: Tervező elkészíti a tervet, mondjuk egy kondenzációs kazánra a régi helyett (gáz-kémény-légpótlás-szabályozás-stb.). Ha van normális Kivitelező, akkor egy nap alatt elkészül a kémény a régi kéménybe húzott kondenzációs kazánnak megfelelő rendszerrel, másnap felszerelésre kerül az új készülék, és működik minden. Boldog tulajdonos használja az új készüléket. A Tervező Kivitelező páros a következő kettő-négy hónapban végigzongorázza az engedélyeztetési, jóváhagyási procedúrát. Ez persze teljesen szabályellenes. Az ésszerűtlen szabály szerint a következő az eljárás: Tervező megbízása, terv elkészül, mondjuk egy hét alatt. Terv jóváhagyása kéményseprőknél - hivatalosan 30 napon belül. Gázterv jóváhagyása gázműveknél - hivatalosan 15 munkanapon belül. Kivitelező bejelenti a gázszerelési munkát. Gázművek leszereli az órát és lehet kémény és gázkészüléket szerelni. Elkészül a kémény egy nap alatt, másik nap a gáz és fűtés csatlakozás (vagy még aznap). Kéményseprő átveszi jó estben 14 napon belül a kéményt. Ekkor be lehet jelenteni gázmeóra, ami jó esetben újabb 14 napon belül pozitív eredménnyel végződik. Egy héten belül visszakerül a gázmérő és BOLDOG tulajdonos élvezheti az új készülékét. Teljes átfutási idő: 13 hét és két nap. Ebből a helyszíni szerelési munka 2 nap!! Boldog tulajdonosnak 4-6 hétig nincs fűtése, meleg vize, miközben a szerelési munka kettő nap!! Hát ennyit a jelenlegi szabályozásról! Utóirat: Fenti példa budapesti, lehet, vidéken kicsit másképpen megy.


Nagy Gábor | 2013. febr. 5.

Néhány napja beszélgettem egy általam is nagyra becsült kivitelező kollégával, aki a szellőzés-klíma terület kivételével minden épületgépészeti szakterületen otthonosan mozog, beleértve a vizes hőszivattyútól a napkollektorig szinte mindent, amit épületgépészetnek lehet nevezni (ismereteim szerint közel 10 évig Németországban is dolgozott). A személyes vonatkozású dolgokon túl természetesen szó esett a szakmai aktualitásokról is. ő - szerintem - jól fogalmazta meg a felelőségi mátrixal kapcsolatos véleményét, én csak tolmácsolom egy kicsit finomított formában: "A gázszolgáltatók agyonszabályozták a gázkészülékek beépítésének feltételeit, most meg csinálnak maguknak kiskaput, hogy valahogy kikecmeregjenek a hosszadalmas engedélyezési procedúra miatti jogos lakossági felháborodás frontvonalából..." Azt hiszem ezzel a mondattal a dolog lényegét fogta meg; nem kéne a hatóságosdi következményeit mindenáron valaki másnak a nyakába varrni. Teljes mértékben egyetértettünk abban, hogy a készülékcserék dolgát teljesen másképpen kellene megoldani. Ha valakinek karácsonykor bedöglik a kazánja, akkor hívjon egy mérnököt, aki tudása és gyakorlata, valamint az ügyfél elvárásainak megfelelő műszaki megoldást kidolgozza (ha kell tervvel, ha kell vázlattal, vagy egy oldalas műszaki leírással, majd szól egy kivitelezőnek, aki a kazáncserét a leggyorsabban lebonyolítja. A tervező és kivitelező ez után végzi el a papírmunkát, amikor az ügyfél már akár el is felejtette a hidegtől való félelmeit. Természetesen legyen utóellenőrzés (gázszolgáltató, kéményseprő), de mindenki azért feleljen, amihez ért és jogosítványa van. Egy valódi felelőségi mátrixnak így kellene kinéznie. Nem a kivitelezőt, hanem a tervezőt kellene elsősorban minősíteni, ő felel a teljes folyamat műszaki szakszerűségéért, a kivitelező pedig az általa elvégzett munka minőségéért. (a suszter maradjon a kaptafánál és ne akarjunk tőle a tényleges munka előtt többlépcsős zsűrizett látványtervet kérni...) Minden tiszteletem a gyakorlott és jó kivitelező mesterembereké, de éppen az ő érdekükben mondom, hogy ne kényszerítsük őket olyan feladatok elvégzésére, amelyhez nincs kellő elméleti felkészültségük, mert előbb vagy utóbb nagy árat kell fizetniük érte. Pár éve a Fővárosi bíróság felkérésére szakértőként jártam el egy olyan ügyben, amelyben a kivitelezőt és a gázszolgáltató műszaki ellenőrét 2 év börtönbüntetés fenyegette az igazságügyi szakértő véleménye alapján. A szénmonoxid mérgezést fokozott légzárású nyílászárók beépítése okozta, ami a gázkazán műszaki átadáskor még (új épület téliesítve fóliákkal) nem volt egyértelmű a vádlottak számára. Tény, hogy nem jártak el körültekintően (ekkor még nem nagyon lehetett hallani a fokozott légzárású nyílászárók veszélyeiről), de az építtető megváltozott igénye is közrejátszott a baleset bekövetkeztében. Napjainkban a legalattomosabb veszélyforrás a fokozott légzárású nyílászárókkal ellátott lakásokban egyidejűleg üzemelő gáz- és szilárd tüzelésű berendezések egymásrahatása. Nem várható el egy a legkiválóbb gázkészülék szerelőtől sem, hogy tisztában legyen ennek veszélyeivel. Az áldozat nem csak a laikus megrendelő, hanem a mérnöki ismeretekkel nem rendelkező kiváló szakember is lehet. Én úgy gondolom, hogy ez a felelőségi mátrix nem a felelőségről, hanem inkább annak az áthárításáról szól. A talpára kéne állítani! NG


Fázmán József | 2013. febr. 4.

Ez mind szép és jó, de ajánlom elolvasásra és megfontolásra Nagy Gábor kollégám cikkét és a hozzá fűzött kommenteket: Ablakcsere és energia-megtakarítás kontra szén-monoxid-mérgezések

Facebook-hozzászólásmodul