Szaklapunkhoz rengeteg kérdés, hozzászólás érkezik, főleg a cikkek témájával, a hírekkel kapcsolatban. Talán ezért sem jött igazán fontos kérdés eddig magához a Kamarához, az Épületgépészeti Tagozathoz, ezért is döntöttünk úgy, hogy mostantól minden negyedik héten a vezetőségnek lehet kérdéseket feltenni.
2009. március 12-től március 26-ig Zöld András és Bánhidi László professzor urak álltak rendelkezésünkre, de továbbra is lehet nekik kérdéseket feltenni az alábbi linken:
http://www.e-gepesz.hu/?action=show&id=99
2009. február 27-től március 11-ig Wiitek Ernő állt olvasóink rendelkezésére, de Wittek úr a továbbiakban is válaszol a felmerülő kérdésekre az alábbi linken:
http://www.e-gepesz.hu/?action=show&id=892009. február 19-től 26-ig az MSZT illetékesei válaszoltak olvasóink kérdéseire, továbbra is lehet tőlük kérdezni:
http://www.e-gepesz.hu/?action=show&id=77
2009. február 1-től 12-ig Éliás Ádám állt olvasóink rendelkezésére, de Éliás úr a továbbiakban is válaszol a felmerülő kérdésekre az alábbi linken:
http://www.e-gepesz.hu/?action=show&id=71
2009. február 1-től 12-ig Kocsis Attila állt olvasóink rendelkezésére, de Kocsis úr a továbbiakban is válaszol a felmerülő kérdésekre az alábbi linken:
http://www.e-gepesz.hu/?action=show&id=34
Névvel ellátott és név nélküli kérdéseket is fogadunk, mert fő az információ.
Szóljon hozzá
A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.
3 hozzászólás
Denk András
Épületgépészeti Tagozat Elnöke
Tisztelt Elnök Úr!
Figyelmesen olvastam a tagozat 2002. áprilisban kelt ügyrendjét. Egy apró kérdésben nem látok tisztán.
500 főnél nagyobb létszámú tagozatról lévén szó a taggyűlést a küldöttgyűlés helyettesíti. Ez megszokott eljárás képviseleti demokrácián alapuló szervezetek esetén. Mivel ilyen esetben az adott szervezett legfőbb szerve ez a küldöttgyűlés, tagjainak megválasztásával és mandátumukkal kapcsolatban elég szigorú előírásokat szoktak hozni. Itt viszont a küldötti megbízás időtartama elég általánosan van meghatározva:
”A küldöttek mandátuma a következő küldöttgyűlés fentiekben ismertetett, befejezett új küldöttválasztásáig marad érvényben.”
A mi tagozatunk esetén mikor volt utoljára, és mikor lesz legközelebb küldöttválasztás? Mit gondolunk egy mandátum években mért hosszáról?
Üdvözlettel
Zöhls András
01-3018
Tisztelt Zöhls Úr!
Köszönöm kérdését a tagozatunk küldöttválasztásával kapcsolatban. Tagozatunk legutóbbi tisztújító küldöttgyűlése 2006. december 8-án volt Budapesten. Alapszabályunk értelmében minden 4 éves ciklus végén a tisztújító küldöttgyűlésre új küldötteket választhatnak, vagy a korábbiakat megerősíthetik a területi kamaráknál jegyzett épületgépész tagok. Így oldható meg a területi létszámarányos küldöttszám. Az alapszabályban van rögzítve, hogy hány tag után kell egy-egy küldöttet választani. A küldöttválasztás módját a területi kamarák, illetve ha van, az épületgépész szakcsoportok határozzák meg.
A küldöttek mandátuma 4 év, mely a ciklus végén jár le. A cikluson belül megtartott küldöttgyűlésre a választott küldöttek kapnak meghívót. Legközelebbi tisztújító küldöttgyűlésünket 2010 decemberére tervezzük.
Remélem válaszom kielégítő, de továbbra is készséggel állok rendelkezésére.
Elnézést a késedelmes válaszért, de jelenleg is külföldön tartózkodom.
Tisztelt Elnök Úr!
Köszönöm válaszát, és engedje meg, hogy éljek az Ön által felkínált lehetőséggel és visszatérjek az eredeti kérdésemre.
Természetesen, ha némi késéssel is, de olvastam a 2006. decemberi tisztújításról, viszont nem leltem nyomát az azt szokásosan megelőző küldöttválasztásnak. 2003-ig visszamenőleg megnéztem a kamara honlapját, a Mérnök Újság archív számait, érdeklődtem munkatársaimtól, épületgépész kollégáimtól, minden eredmény nélkül.
A képviseleti demokrácia valamely formáját követő országos, területi, vagy szakmai szervezetek életében a legfontosabb esemény a küldöttválasztás. Ez az egyetlen olyan alkalom, amikor a képviseltek teljes köre egyszerre véleményt mondhat az előző vezetés munkájáról, az újonnan jelölt képviselő ennek alapján váltja le, vagy erősíti meg őket pozíciójukban. Ha ez nem történik meg, nincs meg a működés kontrollja, a tagságnak elvész az egyetlen lehetősége a szervezet tevékenységének a befolyásolására, megszűnik a képviseleti demokrácia, marad egy hivatal, kinevezett bürokratákkal. A dolognak általánosan olyan szimbolikus jelentőséget tulajdonítanak, hogy még köztudottan látszatdemokráciákban is négyévente legalább eljátsszák a választásokat, ha mondjuk a győztes csak a Népfront jelöltje lehetett is.
Nos, az MMK Épületgépész Tagozat esetén ennek az eseménynek nem találtam nyomát az elmúlt hat évre visszamenően, ameddig az archívumok elláttak, és erre utalt a kérdésem is:
”A mi tagozatunk esetén mikor volt utoljára, és mikor lesz legközelebb küldöttválasztás? Mit gondolunk egy (küldötti) mandátum években mért hosszáról?”
Ha lehet, erre várnám a választ ma is.
Üdvözlettel
Zöhls András