A középületek és közszolgáltatást nyújtó épületek kialakítására vonatkozóan törvényi kötelezettség írja elő a mozgásukban korlátozottak számára akadálymentes környezet biztosítását. 2005. január 1-én lejárt – az „Esélyegyenlőségi” törvényben meghatározott – középületek akadálymentesítésének határideje. A 1015/2005. (II. 25.) számú Kormányhatározat alapján ütemezetten, de legkésőbb 2010. december 31-ig kell elvégezni a közszolgáltatást nyújtó intézmények akadálymentesítését.
KOLO Nova Top „Korlátok nélkül”
Az akadálymentes környezet nem csak a mozgásukban korlátozott személyek szükségleteinek kielégítését jelenti, a törvényi megfogalmazás szerint: „Akadálymentes az épített környezett akkor, ha annak kényelmes, biztonságos és önálló használata minden ember számára biztosított, ideértve azokat az egészségkárosodott egyéneket vagy embercsoportokat is, akiknek ehhez speciális létesítményekre, eszközre, illetve műszaki megoldásokra van szükségük.”
A Merkapt Kft. forgalmazásában kapható KOLO szaniter Nova Top Bez Barier sorozatának széles választéka megoldást nyújt a vizes helyiségek akadálymentes kialakításához.
„Korlátok nélkül”
Vizes helyiségek rendezési tárgyaira vonatkozó követelmények:
Mosdó
A mosdó formája illeszkedjen az ülő ember mellkasához. A konkáv vagy homorú homloklap lehetővé teszi, hogy a kerekesszéket használó személy térde kényelmesen elférjen a mosdó alatt, valamint, azt, hogy ülő testhelyzetben is elérhető legyen a mosdóra vagy falra szerelt csaptelep.
Fontos a speciális mosdószifon, mely szorosan a fal előtt helyezkedik el, megfelelő szabad teret biztosítva ezzel a mosdó alatt.
A mosdó túlfolyó nélküli kialakításban, a lefolyás korlátozása nélkül készül, a mosdó túltöltődésének elkerülés érdekében.
A mosdó könyöktámasszal ellátott legyen. A mosdót maximum 86 cm magasra szereljük, és a fal síkjától 55 cm-re álljon ki.

Nova Top 65×56 cm-es mosdó csaplyuk nélkül
A mosdó mellé, ha nincs oldalfal, U alakú, a falra merőleges kapaszkodót használjunk, melyet 80 cm magasan rögzítsünk. A mosdó fölé dönthető tükröt szereljünk, a tükör alsó síkja legfeljebb 90 cm-re legyen az aljzattól. A mosdókra hosszú keverőkaros vagy infravezérlésű csapokat szereljünk.

Nova Top merev kapaszkodó mosdóhoz, ívelt 60 cm

WC
A WC-csésze szemből és oldalról is legyen megközelíthető. Az ülés magassága 46-48 cm legyen. A magasított WC-csésze megkönnyíti a kerekesszékből való átülést, illetve kényelmesebb az idősek számára, akik nehezebben tudnak leülni, vagy ülő helyzetből felemelkedni.
A WC kinyúlásának nagyobbnak kell lennie, az ülőke eleje a faltól legalább 80 cm-re legyen. Az ülőke legyen elől nyitott.

63500 Nova Top 70cm-es fali mélyöblítésű WC- kagyló, 6 literes; 60114 Duroplast, fedeles WC-ülőke idősek és mozgáskorlátozottak részére

63400 Nova Top kompakt berendezés, 6 literes mélyöblítésű kagylóval, vízszintes elvezetéssel, kerámia öblítőtartállyal; 60115 Duroplast, fedeles WC-ülőkével
A WC két oldalán legyen kapaszkodó elhelyezve, 75-80 cm magasan, valamennyi átülési módhoz legyen megfelelő, lehetőleg egyik oldalon merev, másik oldalon fel- és lehajtható, és figyelni kell arra, hogy mindkét oldalon egyforma magasságban kerüljön felszerelésre.
A kapaszkodó legyen legömbölyített, és a biztonságos megmarkolhatóság érdekében 3-4 cm ármérőjű.


L1061109 íves, kihajtható WC-kapaszkodó, hossza 60 és 85 cm, átmérője 32 mm, felülete hullámos

L1000102 30 x 9 cm egyenes karfa

L1103100 WC-papírtartó
Fürdő
A fürdőkád belső felülete legyen bordázott, csúszásmentes. A kád végében lévő 40-60 cm-es ülőfelülettel megkönnyíthető a használat.
A falon 60-80 cm hosszúságú kapaszkodó felszerelése szükséges, magassága 70-95 cm legyen. Dupla kapaszkodó.

YWP0872 NOVA TOP négyszögletes kád 170×80 cm, mélység 38 cm, jobb és bal oldali kialakítással, redőzött kádaljjal, idősebb és mozgáskorlátozott személyek részére

Zuhany
A kerekesszékes és idős használók számára általában a zuhanyzás az ideálisabb fürdési lehetőség, mert a kádba nehézkesebb a beülés.
A perem nélküli zuhanytálca kerekesszékkel könnyen megközelíthető.
A zuhanyzóban ülőke elhelyezése szükséges, amely lehet fix, felhajtható vagy külön felakasztható.
Az ülőkét 46-48 cm közti magasságban kell elhelyezni.


A zuhany-csaptelep legyen kézi zuhanyos, forrázásgátlóval ellátva. Felszerelése a tálcától 110 cm magasságban ajánlott, úgy, hogy a zuhanyülőkén ülve is könnyen elérhető legyen.
Az ülőke mellett vízszintes és függőleges részből álló, „L” alakú kapaszkodó felszerelése szükséges.

L1023522 kapaszkodó zuhanyhoz, zuhanyfej-rögzítővel L1012122 hajlított kapaszkodó függőleges karral, 60×110 cm,
30×61 cm-es, bal oldali sarokkarfa

A KOLO szaniterekről további információkat a www.merkapt.hu oldalon találhat.
Kérjen árajánlatot vagy műszaki tájékoztatót a KOLO Nova Top „Korlátok nélkül” termékeiről az info@merkapt.hu címen.

Fülöp Ildikó
Szóljon hozzá
A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.