Szakmai szövetségek információinak mindig szívesen helyet biztosítunk, így most közzétesszük Várkonyi Nándor, a HKVSZ főtitkárának Kiss Tiborhoz címzett nyílt levelét.
Nyílt levél Kiss Tiborhoz
Tisztelt Elődöm, Kiss Tibor!
Volt alkalmam a HKVSZ Elnökségének tagjaként végigkísérni főtitkári ténykedésedet. Tisztelettel végighallgattam (több alkalommal is), hogy egyszer jártatok egyszer az akkori Elnök úrral a Szlovák Szövetségnél. A HKVSZ Iroda költözködéséről is többször tájékoztattad az Elnökség tagjait. Örömmel olvastam nemrég online hozzászólásodban, mennyi hasznos ötlettel tudnád a HKVSZ szekerét kirángatni a kátyúból – a kérdés csak az, hogy amikor megtehetted volna, 2010-2011-ben, miért nem realizálódott ezekből semmi?!
Amikor „megörököltem” Tőled a főtitkári posztot 2011 őszén, a Szövetségnek a biztonsági tartalékok felélésén kívül nem volt bevételi forrása, a kapcsolatrendszere is gyakorlatilag megszűnt. Alaposan megromlott a kapcsolat a HLH-Monitoring Nonprofit Kft. ügyvezetésével – szóval volt mit helyrehozni. Akkoriban a HKVSZ „lendületből” megtartotta minden évben a hagyományos Szervizkonferenciáját, valamint a Háztartási és Kereskedelmi Hűtőkészülékek Szakosztály rendezett egy szimpóziumot Egerben, azonban ezzel ki is merült a szakmai továbbképzések tárháza. Manapság az említett rendezvényeken kívül évente 12 alkalom kínálkozik a hűtős szakmát művelőknek szakmai tudásuk gyarapítására. Ez csak egy szelete annak a munkának, amelyet – szerinted – kvalitás nélkül, dilettáns módra végeztem az eltelt három évben. Nem beszélek most az új felállású minisztériumi kapcsolatok kiépítéséről, az EU szakdiplomatájával folytatott, olykor napi kapcsolattartásról, öt társszövetséggel való együttműködésről, nem számít, hogy mérnök vagyok, vezető tervező, szakértő, F-gáz I. kategóriás minősítéssel rendszeresen végzek szivárgásvizsgálatokat, karbantartásokat, ezek a mellékes dolgok könnyűnek találtattak mérleged serpenyőjében, ítéleted szerint alulképzett vagyok, és alkalmatlan a HKVSZ főtitkári teendők ellátására.
„Hogyan lehet egy ilyen hazai szakmai szervezet elnöke – főtitkára – az – aki egyetlen idegen nyelvet nem beszél?” – tetted fel a kérdést hozzászólásodban. Nem akarlak elkeseríteni, de korábbi munkahelyeimen 16 éven keresztül rendszeresen németül kommunikáltam az anyacégek munkatársaival. Idén tavasszal a HKVSZ által szervezett, a DAIKIN pilzeni gyártóművét bemutató gyárlátogatás alkalmával egy órán át tolmácsoltam a csoportnak német nyelvről magyarra. Júliusban németül tárgyaltunk Milan Kozicky úrral, a szlovák Primaclima OJSC elnökével a DC Plus Service Kft-nél tett látogatásunk alkalmával. Kozicky úr egyébként cégével a Szlovák Szövetség alapító tagja, így tárgyalhattunk a két szervezet közötti együttműködésről is.
Nem szaporítom a szót, megnyugtathatlak, hogy annak a néhány száz kollégának a többsége, akikkel módomban állt a kreditpontos előadások alkalmával személyesen találkozni, egyöntetűen a megkezdett úton való haladásra buzdított. Közülük csak néhányan voltak járműklímával foglalkozó szakemberek. Az újonnan megválasztott Elnökség csak annyiban különbözik az elmúlt években működőtől, hogy nem Soós Árpád az elnök, és három szakosztály élén új, tettre kész szakember áll. A teljes hűtős-klímás szakma érdekképviseletét kívánjuk mind magasabb szintre emelni – ez a küldetés sok kihívást rejt magában, azonban csak úgy teljesülhet, ha szakítunk az eddigi gyakorlattal, amely a múltban meghatározta a Szövetség tevékenységét.
Továbbra is várjuk építő kritikai észrevételeidet.
Üdvözlettel,
Várkonyi Nándor
HKVSZ főtitkár
Szívesen várnánk a HKVSZ olyan vezetőjének a vitát lezáró véleményét a témában, aki mindkét főtitkár idejében aktívan részt vett a szövetség munkájában. Egy „semleges” szemmel – már ha létezik ilyen, elnézést a képzavarért – írott HKVSZ-történet nagyon hasznos lenne. VB
Szóljon hozzá
A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.