Hogy miként legyünk jó szakemberek, az lényegében mindenki előtt tiszta: kell hozzá affinitás, aztán egy jó iskola, majd hogy 5 évig olyan tervező vagy kivitelező keze alatt dolgozhassunk, aki érti a szakmát. De hogy önmagunkat, a jó szakembert hogyan tegyük sikeressé, úgy, hogy közben teljes életet éljünk, és ne kapjunk szívrohamot 50 évesen, az csak keveseknek megy.
Az emberek társas viselkedésével foglalkozó tudomány a szociálpszichológia. Bizony, ez tudomány. Hogy egy hasonlattal éljünk, mindenkinek vannak „ösztönös” fizikai ismeretei – az alma lefelé esik a fáról, a víz megfagy, ha hideg van –, de attól még nem lesz mindenki fizikus. Ugyanígy, mindenki képben van valamennyire a szociálpszichológia terén, hiszen társadalomban élünk, de érzelmi intelligenciájától, érdeklődésétől, empátiájától és még sok más dologtól függően különböző, többnyire ösztönös szinten.
A szociálpszichológiát több cég kommercializálta, és a gyakorlat, az üzlet nyelvére ültette át. Meg tudják mondani, hogy mi fogja meg a vevőt, hogyan motiválható egy alkalmazott önmagában és csapatban, és még sok minden mást, ami egy üzlet vezetéséhez szükséges. Persze meg lehet oldani nélkülük is, de velük egyszerűbb. Minek magunknak elkövetni a hibákat, ha mások már megtették? És miért mi találjuk ki a megoldásokat, ha másoknak kész receptjeik vannak?
Nem reklámot akarok itt csapni ezeknek a tanácsadó cégeknek – akinek van kedve, ideje, olvassa Atronsont és a többi szociálpszichológust, és még jobban is jár. Amiben a cégek erősebbek: gyors, kész megoldásokat adnak.
Magyarországon nincs kultúrája ennek, talán mert nem hisszük el, hogy nekünk valaki okosat mondhat az emberi kapcsolatokról. Ha így gondoljuk, nézzük meg talán a Columbus cégcsoport forgalmi adatait. 3 éve kezdték el viszonteladó, illetve kivitelező partnereik ilyen irányú képzését. Az első alkalommal 50-en mentek el, múlt héten 200-an voltak. A Columbus forgalma pedig a válság alatt is folyamatosan markánsan nő, márpedig ha valami, hát ez minősít.
Amit megtehetünk:
– Gondolkodjunk el a dolgon.
– Ha látunk benne értelmet, ha úgy érezzük, hogy lehetne javítani cégünk működésén, akkor érdeklődjünk, szerezzünk be néhány információt. Ingyen is kaphatunk jó tanácsokat, és ha azok bejönnek, a többi jön magától.
Letölthető fotók a Columbus rendezvényéről.
Veresegyházi
Szóljon hozzá
A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.