Hatósági gázár – mit is jelent?

A kormány döntése szerint ezentúl hatósági áras lesz a gáz és a villamos energia ára. Valójában eddig is az volt, hiszen az Energiahivatal döntött, mostantól viszont az illetékes minisztérium fog. Mit jelent ez a gyakorlatban?

A gázár támogatásából több mint 10 éve csináltak politikát. Akkor kezdődött a piaci ártól egyre jobban elrugaszkodó támogatása, és tartott egészen a válság előtti időkig, amikor a szocialista kormány (az Energiahivatalon keresztül) elkezdte felzárkóztatni a piaci árhoz – ahol persze még nem tartunk, és a látszat szerint nem is fogjuk elérni soha.


Az Energiahivatalnál a szakemberek különböző indokok alapján határozták meg a gáz és az áram árát, nem hivatalosan konzultálva a kormányzattal. Azzal, hogy a döntés joga átkerült a kormányzathoz, az ár kérdése újra napi politikai döntéssé minősült át, és félő, hogy újra szavazatszerző olcsóságra fognak törekedni. (Szintén probléma, hogy a külön kezelt magánfogyasztók és nagyfogyasztók mellől kifelejtették a rendeletből a távhő céljára vásárolt gázt, így újabb aránytalanságok születhetnek, amiket más kényszerintézkedésekkel lehet csak kompenzálni.) A legnagyobb baj pedig az olcsó gázárral az, hogy konzerválja a pazarlást, illetve az energiát nagyvonalúan felhasználó, egyre kevésbé biztonságos, öreg fűtési rendszereket. A fokozott vagy legalábbis nem csökkenő gázfogyasztás pedig viszi ki az országból a pénzt.


A szakma régi vágya az, hogy végre az energiatakarékos, környezetbarát rendszerek beépítését támogassák fokozottabban, ami egyéb pozitív hatásai mellett az ország vállalkozásainak is pénzt hoz, a gazdaságot erősíti. Reméljük, ez irányban is történnek majd lépések.

szerkesztő

Egy hozzászólás

  1. csn.andrasne_gmail.com-
    2010. június 15. - 19:50

    Bevallom a fenti megállapításokat egy kicsit túl sommásnak érzem. Az állam eddig is részt vett az energiaárak képzésében, mivel a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény rendelkezése szerint az Energiahivatal Kormányhivatal. Irányítását a Kormány, felügyeletét jelenleg a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter látja el. A hivatal jelenleg a földgáz esetén a mulekula árba nem szól bele, csak a rendszer használat elszámolt költségét felügyeli. Más kérdés, hogy az állam saját hatáskörében szélesebb körben is eljárt, lásd az EON-nal kötött 60 milliárd forintos tavalyi alkut, az áremelés elhalasztásáról, vagy a távfűtés ÁFA 5%-ra való nem túl piacbarát csökkentését. A közigazgatás beleszólása piaci eseményekbe nem magyar sajátosság, az Európai Unió rendelettel szabályozta például a mobil szolgáltató roaming díjait.
    Én várnék a kialakuló helyzet értékelésével, amíg a részletek tisztázódnak. Egyébként a hírek szerint a távfűtést is bevonják a ”kedvezményezetti” körbe. Igaz a mai nappal elindult az Energiahivatal akciója a távfűtés árak felülvizsgálatára. Amúgy a FőTÁV legnagyobb beszállítója az Electricité de France tulajdonában lévő Budapesti Erőmű (BE). Össze lehet veszni velük, de akkor 240.000 budapesti lakás ellátás nélkül marad. Csata azért lesz.
    Jelenleg még nem tudjuk, mi lesz az Energiahivatal és a kormány pontos munkamegosztása, és azt sem, hogy üzleti alapon működő szolgáltatók mellett hogyan is lehet árat képezni, és az hogy viszonylik majd a mostaniakhoz. 2009 második félévében az EU27 lakossági bruttó átlagár 1 GJ földgázra 14,67 euro volt, nálunk 13,23. Nem észveszejtő a különbség, 90%-on állunk. Olcsóbbak voltunk ugyan, mint Németország (16,35), de drágábbak, mint az Egyesült Királyság (11,84). Vásárlóerő paritáson számolva a 27 országból mi vagyunk a negyedik legdrágább. Hasonlóan az elektromos áraknál, az EU27 lakossági bruttó átlagár 100 kWh esetén 16,45 euro, nálunk valamivel kevesebb 15,96. A brittek ezen a téren is olcsóbbak, a németek drágábbak, mint mi. A különbséget jobbadán az adó mértéke okozza, Némtországban ez több mint 40%, Nagy Britanniában kevesebb, mint 5%, mi meg ugye a kettő között valahol félúton.
    A környezetbarát, energiatakarékos megoldások támogatására jelenleg még fut a Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Energiahatékonysági Program, ami mögött szemmel látható nagyságú pénz is van. Ezt meg tudtommal nem akarják visszavonni.

Szóljon hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.